Előadó: Dr. Várterész Magdolna


1.2. Információ a mesterséges intelligencia kurzusról

Ez az elektronikus jegyzet a "Mesterséges intelligencia 1." című tárgyhoz készült Dr. Várterész Magdolna tanárnő előadásai alapján. A mesterséges intelligencia kurzus 4 féléves, melyből programozó-matematikus szakon az első, programtervező-matematikus szakon pedig az első kettő kötelező, míg a többi félév szabadon választható.

Részlet az egyetem által kiadott "Oklevélkövetelmények" című füzetből:

Kód
Tantárgynév
Kredit
Heti óraszám
Előfeltételek
Periódus
Javasolt félév
Sáv
Elmélet Gyakorlat
tant. labor
I2102 Mest. int. 1.
5
2
2
 
Informatika 2. I1202,
Programozás 2. I1205
2
4
 
I2105 Mest. int. 2.
4
2
2
 
Matematikai logika M1602,
Mest. int. 1. I2102
1
 
PTM szakon ez is kötelező tárgy! A
I3101 Mest. int. 3.
4
2
 
2
Mest. int. 2. I2105
I
 
A
I3102 Mest. int. 4.
4
2
 
2
Mest. int. 3. I3101,
Nyelvek és automaták 1. I2103
I
 
A

 

 

 

 

 

 

 

 

Az egyes félévek tematikája:

Mest. int. 1.: Megoldás keresések; nyerő stratégia keresése. A MI kutatási területei, módszerei, eredményei. Problémák reprezentálása állapottéren, példák. A gráfreprezentáció. Megoldást kereső rendszerek felépítése, csoportosítása. Nem módosítható stratégiák. A backtrack algoritmus. Gráfkereső eljárások: szélességi, mélységi, optimális keresések. Heurisztikus gráfkeresők: a best-first és az A algoritmusok. Az A algoritmus teljessége. Problémaredukciós feladatmegoldás, reprezentálása ÉS/VAGY gráffal. Megoldás az ÉS/VAGY gráfban. Keresési stratégiák ÉS/VAGY gráfban: szélességi, mélységi, AO algoritmus. A terminálás figyelése címkézéssel. Kétszemélyes játékok, ábrázolásuk játékfával. A nyerő stratégiák létezése. A minimax eljárás, az alfa-béta vágás. A Prolog programozási nyelv elemei, ezek deklaratív és procedurális jelentése. Prolog példák.

Mest. int. 2.: Automatikus tételbizonyítás. Gentzen stílusú kalkulusok, vágás elimináció. Szemantikai tábla módszer. A pp-kifejezések. Formula literál formája, konjunktív és diszjunktív normálformák. A legkisebb-hatáskör eljárás. Skolem-formák. Herbrand tétele. Helyettesítés és unifikáció. Legáltalánosabb unifikátort előállító algoritmusok. A rezolúció szabály, a lineáris rezolúció. A Horn programozás. A Prolog mint a Horn programozás implementációja.

Mest. int. 3.: Logikai programozás; nem klasszikus logikák. Prolog listák és kezelésük, Prolog operátorok, aritmetika. Struktúrált információ visszakeresése az adatbázisból. Nemdeterminisztikus automaták szimulációja. A visszalépés irányítása. Rendező programok. Fák és gráfok reprezentációja Prologban. Műveletek fákon és gráfokon. Alapvető megoldást kereső stratégiák: mélységi, szélességi, heurisztikus keresések szimulációja. Tervek készítése. A Prolog alkalmazása a szakértői rendszerekben. Nem klasszikus logikák, fuzzy-logika, idő-logika.

Mest. int. 4.: A szakértői rendszerek, kialakulása, fejlődése, felépítése. A tudásbázis és a következtetés. Nemdeterminisztikus és fuzzy koncepciók alkalmazása. Szakértői rendszerek építését támogató eszközök. Szakértői rendszerek építését támogató eszközök. Szakértői rendszerek készítésének fázisai.